Рецепти

  • PP recepti 0024 mafini

    Киснати мафини со салама Поли

    Мафините обично се слатки, но зошто за промена не пробате солени киснати мафини со салама Поли и зачини. Тие се одлични како предјадење, закуска или вечера.

  • PP recepti 0001 Solata Poli

    Салата Поли

    Кога сакате нешто свежо кое во исто време и заситува, пригответе ја оваа салата од тестенини со Поли, кашкавал и зеленчук, која може да се понуди и како прилог на месо.

  • PP recepti 0002 Solata s toplimi puranovimi rezanci

    Салата со топли ленти од мисиркино месо

    Ако мислите дека на вашата салата ѝ треба нешто посебно, додајте топли ленти од мисиркино месо. Ладниот прелив од јогурт ја дава потребната свежина.

  • PP recepti 0003 Nadevana piscancja bedra v mrezici

    Полнети пилешки наткопани во мрежа

    Ова јадење ќе го воодушеви секој гостин. Бидејќи не е само вкусно, туку и пријатно за очите. Изненадете го вашето семејство или гостите со ова мало ремек-дело од пилешко.

  • PP recepti 0004 Piscancje hrenovke s pikantno zelenjavo

    Пилешки виршли со пикантен зеленчук

    Шаренолико јадење направено од виршли и зеленчуци кое ќе ги воодушеви и децата и возрасните. Не заборавете да ги изоставите чилито и лутиот црвен пипер кога готвите за малите.

  • PP recepti 0005 Perutninsko zelenjavna nabodala

    Раженчиња од пилешко и зеленчук

    Раженчиња од каков било вид се неизбежен дел од секоја скара, бидејќи сите генерации ги сакаат. Направете ги уште поинтересни со разнобоен зеленчук и два различни вида месо.

  • PP recepti 0006 Aromaticna piscancja rulada

    Ароматични пилешки ролати

    Ароматичните пилешки ролати со кашкавал се совршено јадење на кое никој не може да му одолее. Послужете ги како предјадење или како главно јадење. Тоа зависи од прилозите.

     

  • PP recepti 0007 Piscancji pica zavitek

    Пилешка пица штрудла

    Кога сакате нешто повеќе од само пица, послужете пилешка пица штрудла. Таа е вкусна, привлечна, мириса на пица и е малку поинаква.

  • PP recepti 0000 Piscancja obara z vodnimi zlicniki

    Пилешка чорба со кнедли од бело брашно

    Пилешка чорба може да се подготви на голем број начини. Но, основата на добра пилешка чорба е вкусно и свежо пилешко месо со многу различни зеленчуци.

  • PP recepti 0008 Puranji zrezki v cebulni omaki

    Стек од мисирка во сос од кромид

    Месо од мисирка на скара, панирано или во сос. Што му е омилено на вашето семејство? Пробајте ги во сос од кромид, со прилог од компири.

  • PP recepti 0009 Pecen piscancji file na solatnem krozniku

    Салата со пржено пилешко филе

    Разнобојна салата со парчиња пржено пилешко месо е свеж и вкусен, но сепак лесен оброк. Се разбира, тоа зависи од зачинувањето.

  • PP recepti 0010 Duseno kislo zelje s puranjo sunko

    Динстана кисела зелка со шунка од мисирка

    Динстаната кисела зелка е совршена за студените зимски денови. Подготвена во вок тава на сечкан лук, со додадени парчиња шунка од мисирка има недостижен вкус.

  • PP recepti 0011 Piscancji trakovi z arasidi

    Ленти од пилешко месо со кикиритки

    Сакате нешто поегзотично? Подгответе пилешко со кикиритки во вок тава и послужете примамлив, лесно зачинето јадење со мирис на Азија. Едноставно и навистина вкусно.

  • PP recepti 0012 Piscancji koscki z rizevimi rezanci

    Пилешки парчиња со оризови резанки

    Пилешкото е основата на азиската кујна. Зошто да не е основа и на вашата кујна? Денес изберете оризови резанки наместо обични и подгответе ги со пилешко и зеленчук.

  • PP recepti 0013 Piscancji file v sladkokisli omaki

    Пилешко филе во слатко-кисел сос

    Кога сакате нешто слатко и кисело, пилешкото филе во слатко-кисел сос точно она што ви треба. Тајната е во ананасот и медот. Откријте ја.

  • PP recepti 0014 Pikantni zvitki na nabodalu

    Пикантни пилешки ролати на стапче

    Пилешко филе, маринирано во ворчестер сос, завиткано во тенки парчиња панцета и набодено на стапче е вистински специјалитет на секоја скара или во домашната кујна.

  • PP recepti 0015 Piscancja lazanja s suhimi jurcki

    Пилешка лазања со сушен вргањ

    Ова типично, сочно италијанско јадење, кој може да се послужи и како предјадење, можете да го подготвите на поинаков начини. Со пржено пилешко месо и вргањ. Пробајте го.

  • PP recepti 0016 Puranje ruladice s suhimi slivam

    Мисиркини ролати со суви сливи

    Само еден поглед и ќе бидете маѓепсани од овие вкусни ролати со светло мисиркино филе и црни сливи. Не треба да бидете врвен готвач за да го подготвите ова јадење, но дефинитивно ќе наликувате на врвен готвач.

  • PP recepti 0017 Ruladice z oljkami in spinaco

    Мини ролати со маслинки и спанаќ

    Пилешкото филе со маслинки, спанаќ, панцета и зачини завиено како ролат го носи мирисот на Медитеранот. Исто така, тие можат да се послужат и како ладна закуска.

  • PP recepti 0018 Piscancji filejcki v prsutovem ovoju

    Пилешки мини филети во обвивка од пршута

    Денес можете да го изненадите вашето семејство или гостите со пилешки мини филети обвиткани во пршута и послужени со варен зеленчук.

  • PP recepti 0019 Sesekljani puranji medaljoni v smetanovi omaki

    Медалјони од мелено мисиркино месо во крем сос

    Едноставно зачинете го меленото месо од мисирка, обликувајте го во форма на медалјони и испржете ги. За да бидат посочни, послужете ги со крем сос. Ручекот е готов.

  • PP recepti 0020 Zapecene palacinke s puranovim nadevom

    Печени палачинки со фил од мелено месо од мисирка

    Не мора да значи дека палачинките секогаш треба да бидат слатки. Солените палачинки се исто така многу вкусни. Дали некогаш сте пробале палачинки со мелено месо од мисирка, печени во рерна?

  • PP recepti 0021 Duseni piscanec z oljkami

    Динстано пилешко со маслинки

    Ви треба нов рецепт за сос за тестенини?  Овој доматен сос со меки пилешки парчиња божествено мириса. Добро одговара за секаков вид тестенини.

  • PP recepti 0022 Piscancja stegna z buckami v sojini omaki z medom

    Пилешки наткопани со тиквички во соја-сос со мед

    За мирисот на Азија на вашата маса, ќе ви требаат пилешки наткопани со кожа, маринирани со сол и мед и печени со тиквички. Слатко-киселиот специјалитет е подготвен.

  • PP recepti 0023 Dusene piscancje krace z zelenjavo in jabolki

    Динстани пилешки копани со зеленчук и јаболка

    Барате идеја за неделен семеен ручек? Испечете пилешки копани со зеленчук во рерна. Послужете го месото со домашни земички.

  • PP praznicnirecepti 0000 01 PP Kokos v rdecem vinu

    Кокошка во црвено вино

    Пробајте го овој стар француски рецепт за вкусно јадење од месо. Не заборавајте дека пред да го зготвите, месото треба да се маринира во вино еден ден.

  • PP praznicnirecepti 0001 02 Nadevan izkoscen Martinov piscanec

    Полнето пиле за Свети Мартин

    Идеално јадење за Свети Мартин. Вкусно полнето пиле послужено со млинци, црвена зелка и печени костени.

  • PP praznicnirecepti 0002 03 Ocvrti piscanec malo drugace

    Панирано пиле, поинаква верзија

    Дали ја знаете тајната на совршено панирано пиле? Ние прво го вариме во млеко, го оставаме да се олади, го обложуваме со брашно, јајца и лебни трошки и дури тогаш го пржиме во масло.

  • PP praznicnirecepti 0003 04 Peceni piscancji zvitek

    Печени пилешки ролни

    Пилешки ролни полнети со павлака и ореви, печени во рерна. Послужете ги со каша од елда и вргањ.

  • PP praznicnirecepti 0004 05 Bozicna purica s suhimi slivami in z jabolcnimi krhlji

    Божикна мисирка со сушени сливи и парчиња јаболка

    Оваа сочна мисирка со прилог од сушено овошје е одличен избор за Божик. Приготвувањето трае малку подолго, но резултатот едноставно е завиден.

  • PP praznicnirecepti 0005 06 Terina iz piscancjih jetrc

    Терина од пилешки џигер

    Терина е јадење наречено по глинениот сад што се користи за да се зготви. Овој сад за готвење ни овозможува да бидеме особено оригинални и да создадеме прекрасна терина со одлични парчиња.

  • PP praznicnirecepti 0006 07 Ocvrte marinirane piscancje perutnicke

    Маринирани пилешки крилца пржени во масло

    Децата ќе бидат апсолутно луди по овие слатки, вкусни крилца. Не заборавајте: тие треба да отстојат во маринадата 12 часа.

  • PP praznicnirecepti 0007 08 Piscancje palcke s cesnovo omako

    Пилешки прсти со сос од лук

    Исечете го пилешкото филе на ленти и пригответе вкусни пржени пилешки прсти. Вашите гости дефинитивно ќе уживаат да ги макаат пилешките прсти во вкусниот сос од лук.

  • PP praznicnirecepti 0008 09 Rolice iz piscancjih prsi s smetanovim hrenom

    Мини ролати од пилешки гради со павлака со рен

    Пригответе ја оваа многу едноставна, но исклучително вкусна закуска. Ви требаат немасни исечени пилешки гради полнети со павлака и рен. Послужете со домашен леб.

  • PP praznicnirecepti 0009 10 Nadevana puranja pecenka

    Полнето печено месо од мисирка

    Вистинската прослава нека почне со сочно полнето печено месо од мисирка. Послужете со зеленчук и ориз и наздравете со чаша бело вино.

  • PP praznicnirecepti 0010 11 Hrustava Ptujska posebna in puranji sink z orescki

    Крцкава птујска посебна салама и шунка од мисирка со ореви

    Децата и возрасните ќе ја засакаат оваа невообичаена закуска направена од барена салама, шунка од мисирка и ореви. Ако сакате луто, посипете ја закуската со чили во прав.

  • PP praznicnirecepti 0011 12 Suhe slive ovite v dimljene piscancje prsi

    Суви сливи обвиткани во чадени пилешки гради

    Храната на чепкалки е секогаш практична и забавна закуска. Дозволете и на вашата фантазија да процвета. Пробајте го овој рецепт со чадени пилешки гради, кашкавал едамер и сливи.

  • PP praznicnirecepti 0012 13 Mesne kroglice na nabodalcih s sezamom

    Ражењчиња од ќофтиња со сусам

    Ќофтињата од месо од мисирка со сусам пржени во масло се идеална закуска, особено ако се нанижат на дрвено стапче и се послужат топли со сос по ваш избор.

  • PP praznicnirecepti 0013 14 Krekerji s piscancjo pasteto

    Крекери со пилешка паштета

    Зошто да не ги грицкате овие мали крекери со убаво аранжирана паштета врз нив, декорирани и зачинети на ваш начин.

  • PP praznicnirecepti 0014 15 Krekerji z avokadovim namazom in klobaso Pol1

    Крекери со намаз од авокадо и салама Поли

    Карактеристичниот сладок вкус на авокадото добро оди со див лук и тенки парчиња салама Поли, аранжирани како мали цветови. За совршен мал залак.

  • PP praznicnirecepti 0015 16 Piscancje prsi v ovoju z dimljenim sirom in melono

    Пилешки гради со чаден кашкавал и диња

    Воодушевете ги гостите со оваа едноставна закуска која ќе ги изненади со сочниот фил од чаден кашкавал и диња внатре и со дрвена штипка однадвор.

  • PP thumb velikonocni piscanec

    Велигденско пп пиле

    Оставете ја шунката настрана и направете пат за пилето. Направете обид со нашиот традиционален празничен ручек кој комбинира свежи сезонски состојки со рен.

  • www.tortilje