Рецепти

 • Bakina Tajna 190x130

  Мисиркино месо со ајвар

  Што велите за сочни пакетчиња нежно и мирисно мисиркино месо, прошарено со оној занесен вкус на чадена панчета и богата арома на ајвар? Послужено со микс од свежи крцкави зелени салати и чаша добро бело вино, ова сочно мисиркино филе со ајвар е извонредна идеја за ручек или вечера, дури и за најфините гурмански непца.

   

 • PP recepti 0024 mafini

  Киснати мафини со салама Поли

  Мафините обично се слатки, но зошто за промена не пробате солени киснати мафини со салама Поли и зачини. Тие се одлични како предјадење, закуска или вечера.

 • PP recepti 0001 Solata Poli

  Салата Поли

  Кога сакате нешто свежо кое во исто време и заситува, пригответе ја оваа салата од тестенини со Поли, кашкавал и зеленчук, која може да се понуди и како прилог на месо.

 • PP recepti 0002 Solata s toplimi puranovimi rezanci

  Салата со топли ленти од мисиркино месо

  Ако мислите дека на вашата салата ѝ треба нешто посебно, додајте топли ленти од мисиркино месо. Ладниот прелив од јогурт ја дава потребната свежина.

 • PP recepti 0003 Nadevana piscancja bedra v mrezici

  Полнети пилешки наткопани во мрежа

  Ова јадење ќе го воодушеви секој гостин. Бидејќи не е само вкусно, туку и пријатно за очите. Изненадете го вашето семејство или гостите со ова мало ремек-дело од пилешко.

 • PP recepti 0004 Piscancje hrenovke s pikantno zelenjavo

  Пилешки виршли со пикантен зеленчук

  Шаренолико јадење направено од виршли и зеленчуци кое ќе ги воодушеви и децата и возрасните. Не заборавете да ги изоставите чилито и лутиот црвен пипер кога готвите за малите.

 • PP recepti 0005 Perutninsko zelenjavna nabodala

  Раженчиња од пилешко и зеленчук

  Раженчиња од каков било вид се неизбежен дел од секоја скара, бидејќи сите генерации ги сакаат. Направете ги уште поинтересни со разнобоен зеленчук и два различни вида месо.

 • PP recepti 0006 Aromaticna piscancja rulada

  Ароматични пилешки ролати

  Ароматичните пилешки ролати со кашкавал се совршено јадење на кое никој не може да му одолее. Послужете ги како предјадење или како главно јадење. Тоа зависи од прилозите.

   

 • PP recepti 0007 Piscancji pica zavitek

  Пилешка пица штрудла

  Кога сакате нешто повеќе од само пица, послужете пилешка пица штрудла. Таа е вкусна, привлечна, мириса на пица и е малку поинаква.

 • PP recepti 0000 Piscancja obara z vodnimi zlicniki

  Пилешка чорба со кнедли од бело брашно

  Пилешка чорба може да се подготви на голем број начини. Но, основата на добра пилешка чорба е вкусно и свежо пилешко месо со многу различни зеленчуци.

 • PP recepti 0008 Puranji zrezki v cebulni omaki

  Стек од мисирка во сос од кромид

  Месо од мисирка на скара, панирано или во сос. Што му е омилено на вашето семејство? Пробајте ги во сос од кромид, со прилог од компири.

 • PP recepti 0009 Pecen piscancji file na solatnem krozniku

  Салата со пржено пилешко филе

  Разнобојна салата со парчиња пржено пилешко месо е свеж и вкусен, но сепак лесен оброк. Се разбира, тоа зависи од зачинувањето.

 • PP recepti 0010 Duseno kislo zelje s puranjo sunko

  Динстана кисела зелка со шунка од мисирка

  Динстаната кисела зелка е совршена за студените зимски денови. Подготвена во вок тава на сечкан лук, со додадени парчиња шунка од мисирка има недостижен вкус.

 • PP recepti 0011 Piscancji trakovi z arasidi

  Ленти од пилешко месо со кикиритки

  Сакате нешто поегзотично? Подгответе пилешко со кикиритки во вок тава и послужете примамлив, лесно зачинето јадење со мирис на Азија. Едноставно и навистина вкусно.

 • PP recepti 0012 Piscancji koscki z rizevimi rezanci

  Пилешки парчиња со оризови резанки

  Пилешкото е основата на азиската кујна. Зошто да не е основа и на вашата кујна? Денес изберете оризови резанки наместо обични и подгответе ги со пилешко и зеленчук.

 • PP recepti 0013 Piscancji file v sladkokisli omaki

  Пилешко филе во слатко-кисел сос

  Кога сакате нешто слатко и кисело, пилешкото филе во слатко-кисел сос точно она што ви треба. Тајната е во ананасот и медот. Откријте ја.

 • PP recepti 0014 Pikantni zvitki na nabodalu

  Пикантни пилешки ролати на стапче

  Пилешко филе, маринирано во ворчестер сос, завиткано во тенки парчиња панцета и набодено на стапче е вистински специјалитет на секоја скара или во домашната кујна.

 • PP recepti 0015 Piscancja lazanja s suhimi jurcki

  Пилешка лазања со сушен вргањ

  Ова типично, сочно италијанско јадење, кој може да се послужи и како предјадење, можете да го подготвите на поинаков начини. Со пржено пилешко месо и вргањ. Пробајте го.

 • PP recepti 0016 Puranje ruladice s suhimi slivam

  Мисиркини ролати со суви сливи

  Само еден поглед и ќе бидете маѓепсани од овие вкусни ролати со светло мисиркино филе и црни сливи. Не треба да бидете врвен готвач за да го подготвите ова јадење, но дефинитивно ќе наликувате на врвен готвач.

 • PP recepti 0017 Ruladice z oljkami in spinaco

  Мини ролати со маслинки и спанаќ

  Пилешкото филе со маслинки, спанаќ, панцета и зачини завиено како ролат го носи мирисот на Медитеранот. Исто така, тие можат да се послужат и како ладна закуска.

 • PP recepti 0018 Piscancji filejcki v prsutovem ovoju

  Пилешки мини филети во обвивка од пршута

  Денес можете да го изненадите вашето семејство или гостите со пилешки мини филети обвиткани во пршута и послужени со варен зеленчук.

 • PP recepti 0019 Sesekljani puranji medaljoni v smetanovi omaki

  Медалјони од мелено мисиркино месо во крем сос

  Едноставно зачинете го меленото месо од мисирка, обликувајте го во форма на медалјони и испржете ги. За да бидат посочни, послужете ги со крем сос. Ручекот е готов.

 • PP recepti 0020 Zapecene palacinke s puranovim nadevom

  Печени палачинки со фил од мелено месо од мисирка

  Не мора да значи дека палачинките секогаш треба да бидат слатки. Солените палачинки се исто така многу вкусни. Дали некогаш сте пробале палачинки со мелено месо од мисирка, печени во рерна?

 • PP recepti 0021 Duseni piscanec z oljkami

  Динстано пилешко со маслинки

  Ви треба нов рецепт за сос за тестенини?  Овој доматен сос со меки пилешки парчиња божествено мириса. Добро одговара за секаков вид тестенини.

 • PP recepti 0022 Piscancja stegna z buckami v sojini omaki z medom

  Пилешки наткопани со тиквички во соја-сос со мед

  За мирисот на Азија на вашата маса, ќе ви требаат пилешки наткопани со кожа, маринирани со сол и мед и печени со тиквички. Слатко-киселиот специјалитет е подготвен.

 • PP recepti 0023 Dusene piscancje krace z zelenjavo in jabolki

  Динстани пилешки копани со зеленчук и јаболка

  Барате идеја за неделен семеен ручек? Испечете пилешки копани со зеленчук во рерна. Послужете го месото со домашни земички.

 • PP praznicnirecepti 0000 01 PP Kokos v rdecem vinu

  Кокошка во црвено вино

  Пробајте го овој стар француски рецепт за вкусно јадење од месо. Не заборавајте дека пред да го зготвите, месото треба да се маринира во вино еден ден.

 • PP praznicnirecepti 0001 02 Nadevan izkoscen Martinov piscanec

  Полнето пиле за Свети Мартин

  Идеално јадење за Свети Мартин. Вкусно полнето пиле послужено со млинци, црвена зелка и печени костени.

 • PP praznicnirecepti 0002 03 Ocvrti piscanec malo drugace

  Панирано пиле, поинаква верзија

  Дали ја знаете тајната на совршено панирано пиле? Ние прво го вариме во млеко, го оставаме да се олади, го обложуваме со брашно, јајца и лебни трошки и дури тогаш го пржиме во масло.

 • PP praznicnirecepti 0003 04 Peceni piscancji zvitek

  Печени пилешки ролни

  Пилешки ролни полнети со павлака и ореви, печени во рерна. Послужете ги со каша од елда и вргањ.

 • PP praznicnirecepti 0004 05 Bozicna purica s suhimi slivami in z jabolcnimi krhlji

  Божикна мисирка со сушени сливи и парчиња јаболка

  Оваа сочна мисирка со прилог од сушено овошје е одличен избор за Божик. Приготвувањето трае малку подолго, но резултатот едноставно е завиден.

 • PP praznicnirecepti 0005 06 Terina iz piscancjih jetrc

  Терина од пилешки џигер

  Терина е јадење наречено по глинениот сад што се користи за да се зготви. Овој сад за готвење ни овозможува да бидеме особено оригинални и да создадеме прекрасна терина со одлични парчиња.

 • PP praznicnirecepti 0006 07 Ocvrte marinirane piscancje perutnicke

  Маринирани пилешки крилца пржени во масло

  Децата ќе бидат апсолутно луди по овие слатки, вкусни крилца. Не заборавајте: тие треба да отстојат во маринадата 12 часа.

 • PP praznicnirecepti 0007 08 Piscancje palcke s cesnovo omako

  Пилешки прсти со сос од лук

  Исечете го пилешкото филе на ленти и пригответе вкусни пржени пилешки прсти. Вашите гости дефинитивно ќе уживаат да ги макаат пилешките прсти во вкусниот сос од лук.

 • PP praznicnirecepti 0008 09 Rolice iz piscancjih prsi s smetanovim hrenom

  Мини ролати од пилешки гради со павлака со рен

  Пригответе ја оваа многу едноставна, но исклучително вкусна закуска. Ви требаат немасни исечени пилешки гради полнети со павлака и рен. Послужете со домашен леб.

 • PP praznicnirecepti 0009 10 Nadevana puranja pecenka

  Полнето печено месо од мисирка

  Вистинската прослава нека почне со сочно полнето печено месо од мисирка. Послужете со зеленчук и ориз и наздравете со чаша бело вино.

 • PP praznicnirecepti 0010 11 Hrustava Ptujska posebna in puranji sink z orescki

  Крцкава птујска посебна салама и шунка од мисирка со ореви

  Децата и возрасните ќе ја засакаат оваа невообичаена закуска направена од барена салама, шунка од мисирка и ореви. Ако сакате луто, посипете ја закуската со чили во прав.

 • PP praznicnirecepti 0011 12 Suhe slive ovite v dimljene piscancje prsi

  Суви сливи обвиткани во чадени пилешки гради

  Храната на чепкалки е секогаш практична и забавна закуска. Дозволете и на вашата фантазија да процвета. Пробајте го овој рецепт со чадени пилешки гради, кашкавал едамер и сливи.

 • PP praznicnirecepti 0012 13 Mesne kroglice na nabodalcih s sezamom

  Ражењчиња од ќофтиња со сусам

  Ќофтињата од месо од мисирка со сусам пржени во масло се идеална закуска, особено ако се нанижат на дрвено стапче и се послужат топли со сос по ваш избор.

 • PP praznicnirecepti 0013 14 Krekerji s piscancjo pasteto

  Крекери со пилешка паштета

  Зошто да не ги грицкате овие мали крекери со убаво аранжирана паштета врз нив, декорирани и зачинети на ваш начин.

 • PP praznicnirecepti 0014 15 Krekerji z avokadovim namazom in klobaso Pol1

  Крекери со намаз од авокадо и салама Поли

  Карактеристичниот сладок вкус на авокадото добро оди со див лук и тенки парчиња салама Поли, аранжирани како мали цветови. За совршен мал залак.

 • PP praznicnirecepti 0015 16 Piscancje prsi v ovoju z dimljenim sirom in melono

  Пилешки гради со чаден кашкавал и диња

  Воодушевете ги гостите со оваа едноставна закуска која ќе ги изненади со сочниот фил од чаден кашкавал и диња внатре и со дрвена штипка однадвор.

 • Recept Nadevan pisicianec 680x158pxl

  ПП Полнето пиле

  Оставете ја шунката настрана и направете пат за пилето. Направете обид со нашиот традиционален празничен ручек кој комбинира свежи сезонски состојки со рен.

 • www.tortilje