Динстано пилешко со маслинки

Ви треба нов рецепт за сос за тестенини?  Овој доматен сос со меки пилешки парчиња божествено мириса. Добро одговара за секаков вид тестенини.

  • Време за приготвување 90 min

  • Ниво на сложеност Многу едноставно

  • Тип Главни јадења

Состојки

1 kg парчиња пилешко месо
2 кромида
4 чешниња лук
2 g свежи црвени пиперки
100 g маслинки
200 g свежи домати
1 конзерва лупени домати (270 g)
1 чили пиперка
масло
сол
мелен црн пипер

Измијте ги и исушете ги парчињата пилешко месо, зачинете ги со сол и црн пипер. Во тава за пржење, пржете ги парчињата пилешко месо на жешко масло додека не добие златно-жолта боја. Извадете ги парчињата пилешко месо од тавата и чувајте го на топло.

Во истото масло испржете го кромидот, додадете го сечканиот лук и пржете додека не ја почувствувате аромата. Потоа, додадете ги свежите пиперки исечкани на коцки и свежите домати исечкани на мали парчиња. Пржете кратко време, а потоа турете ги исечканите лупени домати заедно со сокот. Додадете ги маслинките и парчињата пилешко месо. Посолете по вкус, покријте со капак и 25 минути динстајте на ниска температура. Извадете го капакот и пржете додека не се згусне сосот.

Послужете со тестенини или прилог по ваш избор.

Пилешки копан

Пилешки копан со надкопан