Маринирани пилешки крилца пржени во масло

Децата ќе бидат апсолутно луди по овие слатки, вкусни крилца. Не заборавајте: тие треба да отстојат во маринадата 12 часа.

  • Време за приготвување 1 h

  • Ниво на сложеност Многу едноставно

  • Тип Нова Година

Состојки

1 kg пилешки крилца
0,6 dl маслиново масло
Сок од 1 лимон
1 чајна лажичка благ црвен пипер
1 супена лажица сенф
сол и мелен црн пипер
50 g густин
масло за пржење

Исчистете ги пилешките крилца. На тенкиот дел од крилцата, одделете го месото од коската со нож и потоа со прстите притиснете го месото надолу и извадете ја коската.

Ставете ги пилешките крилца во маринада од маслиново масло, сок од лимон, блага црвен пипер, сенф, сол и црн пипер. Оставете ги 12 часа. Потоа извадете го месото од маринадата и извалкајте го во густин. Испржете ги во врело масло, исцедете ги на хартиена салфетка и послужете.

Послужете ги со свежа салата и парчиња лимон.