Медалјони од мелено мисиркино месо во крем сос

Едноставно зачинете го меленото месо од мисирка, обликувајте го во форма на медалјони и испржете ги. За да бидат посочни, послужете ги со крем сос. Ручекот е готов.

  • Време за приготвување 45 min

  • Ниво на сложеност Готварски предизвик

  • Тип Главни јадења

Состојки

500 g мелено месо од мисирка
100 g бел леб (само внатрешниот дел, натопен во млеко)
1 јајце
60 g козји лук (шалоти)
0,5 dl слатка павлака
1 чешне лук
1 супена лажица сечкан магдонос
прстофат рендано мускатно оревче
1 чајна лажичка мајоран
сол
мелен црн пипер
остро бело брашно
маст за печење
2 dl кафеав концентрат за супа од живина
2 dl слатка павлака
1 dl бело вино

Ситно исечкајте ги шалотите и пржете додека не добијат златно-жолта боја, а потоа додадете ги сечканиот магдонос и лук.

Натопете го лебот со млеко, изгмечете го и додадете го на месото. Додадете ги јајцата, слатката павлака и шалотите со лук и магдонос. Зачинете со сол, црн пипер, мускатно оревче и мајоран, добро измешајте и обликувајте ја смесата во форма на медалјони (3 медалјони по човек).

Извалкајте ги медалјоните во брашно и полека испржете ги. Турете го концентратот за супа од живина, виното и слатката павлака. Мешајте неколку минути.

Послужете со кнедли од леб или со прилог по ваш избор.

Мелено месо од мисирка