Мини ролати со маслинки и спанаќ

Пилешкото филе со маслинки, спанаќ, панцета и зачини завиено како ролат го носи мирисот на Медитеранот. Исто така, тие можат да се послужат и како ладна закуска.

  • Време за приготвување 80 min

  • Ниво на сложеност Многу едноставно

  • Тип Главни јадења

Mini rolati so maslinki i spanaḱ

600 g пилешко филе или стек
500 g свежи листови спанаќ
150 g свежи црвени пиперки
2 чешниња лук
100 g црни маслинки без семки
16 сечени парчиња панцета
Малку масло
сол
мелен црн пипер

Исчистете и измијте го спанаќот и бланширајте го во солена вода. Веднаш исцедете го и изладете го со многу ледена вода за да ја зачувате убавата зелена боја. Добро исцедете го откако ќе се излади. Исчистете ги пиперките, исечете ги на ленти и исечкајте го лукот.

Пресечете го пилешкото филе напречно, покријте ги парчињата со пластична фолија и истолчете ги со чекан за месо. Натријте ги со исечканиот лук и зачинете со сол и црн пипер. Покријте ги рамномерно стековите со исцедениот спанаќ, додадете маслинки и пиперки и цврсто завиткајте ги како ролати. Земете 4 парчиња сечена панцета и ставете ги едно до друго така што рабовите ќе им се преклопуваат. Обвиткајте ја панцетата околу ролатите и ставете ги во огноотпорна тава за печење. Додадете 2 чајни лажички масло и печете 25 минути на 180 °C.

Исечете ги ролатите по ваш избор, ставете ги на топла чинија и послужете ги со прилог. Ако одлучите да ги послужите ролатите како ладно предјадење, исечете ги на тенки парчиња.

Пилешко филе