Пилешки мини филети во обвивка од пршута

Денес можете да го изненадите вашето семејство или гостите со пилешки мини филети обвиткани во пршута и послужени со варен зеленчук.

  • Време за приготвување 60 min

  • Ниво на сложеност Многу едноставно

  • Тип Главни јадења

Состојки

16 пилешки мини филети
4 супени лажици маслиново масло
16 сечени парчиња крашка пршута
1 супена лажица сушен рузмарин
1 чешне лук
200 g моркови
200 g корен од целер
100 g кромид
200 g тиквички
1 супена лажица концентрирано пире од домати
1,5 dl бело вино
1 чајно лажиче кора од лимон
1 супена лажица сечкан магдонос
1 чајна лажичка благ црвен пипер
пиперки
сол
мелен црн пипер
масло

Излупете ги лукот и кромидот и исечкајте ги. Исчистете ги и излупете ги целерот, морковите и тиквичките и исечете ги на ленти. Измешајте го пирето од домати со вино.

Испржете ги мини филетите од двете страни на жешко масло, извадете ги од тавата за пржење и оставете да се оладат. Натријте ги со рузмарин и секое од нив завиткајте го во парче пршута. Во истото масло, пржете го кромидот додека не стане проѕирен, додадете лук и зеленчук и пржете. Турете ја мешавината од вино и доматно пире, посипете со црвен пипер и зачинете со сол и црн пипер. Ставете ги мини филетите на зеленчукот, покријте со капак и оставете да се динста околу 10 минути.

Поделете го сварениот зеленчук и ставете го на чинии, посипете со рендана кора од лимон, ставете ги мини филетите, посипете со сечкан магдонос и послужете со прилог.

Пилешко филе