Ражењчиња од ќофтиња со сусам

Ќофтињата од месо од мисирка со сусам пржени во масло се идеална закуска, особено ако се нанижат на дрвено стапче и се послужат топли со сос по ваш избор.

  • Време за приготвување 30 min

  • Ниво на сложеност Многу едноставно

  • Тип Нова Година

Состојки

400 g пилешко или мисиркино мелено месо
1 јајце
2–3 супени лажици бело брашно
1 супена лажица исечкан ѓумбир
сол и мелен црн пипер
семе од сусам
масло за пржење

Измешајте го меленото месо со јајцето, брашното, исечканиот ѓумбир, солта и црниот пипер. Оформете мали топчиња, обложете ги со сусам и испржете ги во врело масло.

Нанижете ги на стапче и послужете ги топли.

Доколку повеќе сакате да ги испечете на скара или да ги испржите во тава, нанижете ги сурови и откако ќе ги зготвите обложете ги со сусам.