Салата со пржено пилешко филе

Разнобојна салата со парчиња пржено пилешко месо е свеж и вкусен, но сепак лесен оброк. Се разбира, тоа зависи од зачинувањето.

  • Време за приготвување 30 min

  • Ниво на сложеност Лесно

  • Тип Главни јадења

Состојки

400 g пилешко филе
80 g марула
100 g црвена цикорија, 50 g рукола
100 g мотовилец
140 g кинеска зелка
100 g слатка пченка од конзерва
100 g варен грашок
100 g фета сирење, половина лимон
2 супени лажици маслиново масло
2 супени лажици јаболков оцет
2 варени јајца
Хималајска сол
масло за пржење
4 парчиња потпечен леб

Измијте го зеленчукот. Исечете ја марулата и црвената цикорија на мали ливчиња, исечете ја зелката на ленти и издробете го фета сирењето. Исечете ги филетите на парчиња, зачинете со сол и пржете на врело масло. Оставете месото да се излади.

Земете длабока чинија и измешајте ја марулата, црвената цикорија, мотовилецот, руколата, кинеската зелка, слатката пченка, грашокот, фета сирењето, прженото месо и двете исечкани варени јајца. Зачинете со сол, маслиново масло, сок од лимон и киселина и внимателно измешајте. Послужете на чинија заедно со парче потпечен леб.

Пилешко филе