Терина од пилешки џигер

Терина е јадење наречено по глинениот сад што се користи за да се зготви. Овој сад за готвење ни овозможува да бидеме особено оригинални и да создадеме прекрасна терина со одлични парчиња.

  • Време за приготвување 90 min

  • Ниво на сложеност Многу едноставно

  • Тип Нова Година

Состојки

400 g пилешки џигер
100 g кромид
50 g путер
сол и мелен црн пипер
прстофат тимијан
коњак
црвено вино порто
30 g прашок за желатин
1 dl слатка павлака
Црвен лут пипер
Сок од лимон
Препечен леб и путер (кога се служи јадењето)

Исечкајте го кромидот и пропржете го на путер во длабока тава да омекне. Додадете ги целите џигерчиња и пржете околу 10 минути, зачинете со сол, црн пипер и тимијан. Фламбирајте со коњак, турете го виното порто и провријте. Извадете половина од џигерот од длабоката тава и задржете го. Другата половина измешајте ја со желатинот кој претходно го растопивме во слатка павлака.

Зачинете со сол, лут црвен пипер, малку коњак и малку сок од лимон. Промешајте и ставете ја смесата во терина која претходно сте ја обложиле со пластична фолија. Додадете ги целите парчиња џигер и ставете го садот во фрижидер да се олади и стврдне.

Откако ќе се олади, извадете, исечете и послужете со препечен леб и путер.