Мини печено Штефани на птујски начин

Состојки:

4 пилешки плескавици (може со кашкавал )

6 јајца

2 лажици брашно

1 дл вода

лебни трошки за панирање

масло за пржење

прстофат сол

 

Количина: за 4 лица

Ги вариме четирите јајца, средината треба да остане течна (полека нека вријат околу 6 минути) и ги ставаме во студена вода. Кога ќе се оладат ги лупиме.

Плескавицата ја ставаме меѓу два листа хартија за печење и благо ја сплескуваме. Јајцето го обвиваме со сплесканата плескавица и формираме топче.

Во првата чинија го тураме брашното и му додаваме малку вода, во втората ги матиме двете јајца и малку ги посолуваме, а во третата чинија ги истураме трошките. Топчето го панираме така што го валкаме во брашното, јајцето и лебните трошки.

Постапката ја повторуваме со останатите јајца и плескавици. Топчињата полека ги пржиме во жешко масло околу 8 до 10 минути за да станат златно румени. Ги послужуваме со сезонска салата.