Печурки со кнедли од хељда

Состојки:

4 мисиркини шницли

400 гр. печурки

1 главица кромид

3 чешниња лук

2 лажички сенф

2 лажици масло за печење

сол

црн пипер

1 дл течност за супа

2 дл слатка павлака

 

Количина: за 4 лица

Мисиркините шницли ги препржуваме на масло од двете страни за да добијат златно жолта боја, ги ставаме на страна и ги чуваме на топло. Во истиот сад го препржуваме кромидот, го додаваме исечканиот лук, сенфот и исечканите печурки, уште малку препржуваме и залеваме со течноста за супа.

Мисиркините шницли ги ставаме во сосот и покриваме и ги динстаме уште некое време. Пота ја додаваме павлаката, уште малку динстаме и потоа послужуваме.

 

Кнедли од хељда

250 гр. брашно од хељда

1 земичка или парче леб од хељда

2 лажици масло

половина китка магдонос (по желба)

 

На масло ја препржуваме земичката исечкана на коцки или лебот, малку ја оладуваме и го додаваме инстант брашното од хељда. Додаваме 7 до 8 дл солена вода. Смесата ја мешаме, го додаваме исечканиот магдонос и формираме кнедли, коишто во жешка вода ги вариме од 10 до 15 минути.

 

Мајда Сречко, Словенија