Пилешки шницли со лук и сенф

Состојки:

500 гр. пилешко филе

2 лажици сенф

5 чешниња лук

сол

црн пипер

масло

 

Количина: за 4 лица

Пилешкото филе го сечеме на шницли, го зачинуваме со сол, црн пипер и го премачкуваме со сенфот. Врз шницлите истураме масло и ги оставаме да одморат неколку часа во ладилник.

Во тавче на масло ги препржуваме шницлите. Ги полеваме со малку вода, го додаваме исечканиот лук и динстаме, додека шницлите не станат меки. Ги послужуваме со њоки (рецепт на страница XY) или тестенини.

 

Нина Калазиќ, Словенија