Пилешко филе со сусам

Состојки:

500 гр. пилешко филе

сол

црн пипер

сусам (бел и црн)

2 лажици масло

 

Количина: за 4 лица

Пилешкото филе го сечеме на помали парчиња, го посолуваме, додаваме црн пипер и го валкаме во сусам.

Во тава премачкана со масло внимателно го пржиме, околу 8 минути од секоја страна и го служиме со прилог по желба.

 

Мајда Сечко, Словенија